Mahsulotning ko'rinishi saytdagi rasmdan farq qilishi mumkin.

GRIPGO XOTMIKS granuli so vkusom klubniki 5g N10

Retseptli preparat
Kategoriya: - Og'riq qoldiruvchi
Ishlab chiqarilish joyi: - Hindiston
Faol modda: Parasetamol, Askorbinovaya kislota, fenilefrina gidroxlorid
Qadoqda soni: - 10
Ishlab chiqaruvchi: - Kusum Healthcare Pvt. Ltd.
Vakil: - Kusum
ATX kodi: - N02BE51
Noaniqliq haqida habar berish
O'zbekiston Sog'liqni Saqlash Vazirligi tomonidan 18.05.2020 da DV/X 07792/05/20 registratsion raqami bilan ro'yxatdan o'tgan
O'xshash dorilar
NO SHPA tabletkalari 40mg N100
  • Vengriya , Хиноин Завод Фармац. и Хим.продуктов, ЗАО
dan 40 000 so'm

Mahsulot haqida tafsilotlar
Saytda e'lon qilingan ma'lumotlar mutaxassislar uchun mo'ljallangan. O'zingizni-o'zingiz davolash bilan shug'ullanmang. Sog'lig'ingizga zarar bermaslik uchun mutaxassis bilan maslahatlashishga ishonch hosil qiling!
Ҳар бир саше (5 г гранула) қуйидагиларни сақлайди:
фаол моддалар: парацетамол 750 мг, қобиқ билан қопланган аскорбин кислотаси, 60 мг аскорбин кислотасига эквивалент, фенилэфрина гидрохлорид 10 мг;
ёрдамчи моддалар: сахароза, сахарин натрий, Powdarome Strawberry Premium хушбўй моддаси, Понсо 4R Supra бўёқ моддаси, повидон K-30, изопропил спирти, тозаланган сув, сувсиз лимон кислотаси, натрий цитрат, крахмал LM 1500.

Сашега жойланган перорал эритмани тайёрлаш учун лимон таъмли гранулалар.
Ҳар бир саше 5 г гранула сақлайди. 10, 20 ёки 50 сашедан тиббиётда қўлланилишига доир йўриқномаси билан бирга картон қутида жойланган.

Парацетамол оғриқни қолдирувчи ва иситмани туширувчи таъсир кўрсатади. У марказий нерв тизимида простагландинлар синтези ингибитори сифатида таъсир қилади, гипоталамусдаги терморегуляция марказига таъсир кўрсатади. Фенилэфрина гидрохлорид симпатомиметик ҳисобланади. Унинг асосий таъсири адренергик рецепторларни, асосан, альфа-адренергик рецепторларни бевосита рағбатлантиришдан, қисман эса – норадреналин ажралиб чиқиши билан чақирилган билвосита таъсирдан иборат. Фенилэфрин гидрохлориди бурун шиллиқ қаватини шишишини камайтиради. У артериолалар торайиши орқали, умумий периферик томир қаршилигини ва артериал босимни оширади. Аскорбин кислотаси вирусли инфекция бошланишида юз бериши мумкин бўлган йўқотилган С витамини ўрнини тўлдириш учун препарат таркибига қўшилган. Маълумки, аскорбин кислотаси организмни инфекциялардан ҳимоя қилишда муҳим рол ўйнайди, у шунингдек Т-лимфоцитлар нормал фаолияти ва лейкоцитларнинг самарали фагоцитар фаоллиги учун керак. Таркибидаги фаол моддалардан биронтаси уйқучанлик чақирмайди.
Парацетамол
Меъда -ичак йўлларидан осон сўрилади. У жигарда метаболизмга учрайди ва сийдик орқали асосан глюкуронид ва сульфат метаболитлари кўринишида чиқарилади.
Фенилэфрина гидрохлорид
Ичак ва жигарнинг монооксидаза тизими орқали номунтазам сўрилиши ва ўтиш метаболизми туфайли, фенилэфриннинг меьда-ичак йўлларидан биокираолишлиги пасаяди. У сульфат конъюгати кўринишида деярли тўлиқ сийдик билан чиқарилади.
Аскорбин кислотаси
Сўрилиши
Аскорбин кислотаси, асосан, ингичка ичакнинг юқори бўлим қисмида натрийга боғлиқ фаол транспорт орқали сўрилади. Агар аскорбин кислотаси юқори концентрацияларда пассив диффузия орқали сўрилади. Аскорбин кислотасининг перорал дозалари 1 г дан 12 г гача оширилганда, препарат сўрилишининг солиштирма оғирлиги пасайган (тахминан 50% дан 15% гача). Меьда-ичак йўллари касалликлари (гастрит, яра, қабзият, диарея, гельминтоз, лямблиоз), янги мева ёки сабзавот шарбати ва ишқорли ичимлик истеъмол қилиш С витамини сўрилишини бузиши мумкин.
Тақсимланиши
Аскорбин кислотасининг қон плазмаси оқсиллари билан боғланиши тахминан 24%ни ташкил этади. Одатда, аскорбин кислотаси мувофиқ қабул қилинган шароитда, қондаги аскорбин кислотаси концентрацияси 10 мг/л (60 мкмоль/л)ни ташкил этади. Қон зардобида аскорбин кислотаси концентрациясининг 4 мг/л (20 мкмоль/л)дан пастроқ камайиши С витамини организмга киришини камайишини кўрсатади.
Метаболизми
Аскорбин кислотаси шовул кислотасигача дегидроаскорбин кислотаси ва бошқа маҳсулотлар орқали қисман метаболизмга учрайди. Ортиқча миқдорда истеъмол қилинганда аскорбин кислотаси, асосан, сийдик ва ахлат билан ўзгармаган кўринишда чиқарилади. Аскорбин кислотаси-2-сульфат ҳам сийдикда аскорбин кислотаси метаболити кўринишида намоён бўлади. Чекиш ва этил спиртини суиистеъмол қилиш аскорбин кислотасининг организмдаги захирасини кескин камайтириб, унинг парчаланиши (нофаол метаболитларга айланиши)ни тезлаштиради. Аскорбин кислотасининг организмдаги физиологик даражаси тахминан 1,5 г.ни ташкил этади. У гипофизнинг орқа қисмида, буйрак усти безлари қобиқларида, кўз эпителий тўқималарида, маний безлари, тухумдонлар, жигар, бош мия, талоқ, меъдаости бези, ўпка, буйрак, ичак деворлари, юрак, мушаклар, қалқонсимон без оралиқ ҳужайраларида сақланади. У плазмадан лейкоцитлар, тромбоцитларга ва деярли барча тўқималарга осон сингиб ўтади.
Чиқарилиши
Ўзгармаган аскорбат ва унинг метаболитлари буйрак, ичак томонидан, шунингдек терлаш орқали чиқарилади ва она сутига ўтади. Аскорбин кислотасининг ярим чиқарилиш даври юбориш йўлига, қўлланадиган миқдорига ва сўрилиш тезлигига боғлиқ бўлади. Аскорбин кислотасининг 1 г перорал дозасидан сўнг ярим чиқариб юборилиш даври тахминан 13 соатни ташкил этади. Кунига 3 г.гача аскорбин кислотаси қабул қилинганда асосий экскреция йўли буйрак орқали ҳисобланади. Кунига 3 г.дан юқори дозаларда препарат ахлатда ҳам, сийдикда ҳам (ўзгаришларсиз) чиқарилади.

Тери ва териости тўқималари томонидан бузилишлар: тошма, қичима, эшакеми, кўпшаклли эритема, Стивенс-Жонсон синдроми, токсик эпидермал некролиз.

Иммун тизим томонидан бузилишлар: айрим ҳолатларда – анафилактик шок, ангиошиш (Квинке шиши).

Невр тизими томонидан бузилишлар: бош оғриғи, бош айланиши, психомотор қўзғалиши, дезориентация, паришонлик, рухий қўзғалувчанлик хавотирлик ҳисси, жиззакилик, уйқуни бузилиши, онгни чалкашиш холати, тушкунлик холати, тремор, қўл-оёқларда санчиқлар ва оғирлик ҳисси, тиннитус.

Кўриш аъзолари томонидан бузилишлар: кўриш қобилияти ва аккомодация бузилиши, кўз ички босимини ошиши.

Меьда-ичак йўллари томонидан бузилишлар: кўнгил айниши, қусиш, оғиз қуриши, эпигастрал сохада ноқулайлик ва оғриқ, сўлак ажралиб чиқиш кўпайиши, иштаҳа пасайииши, жигар ферментлари фаоллигини ошиши, гепатонекроз (юқори дозаларда), жиғилдон қайнаши, диарея.

Қон яратиш ва лимфатик тизим томонидан бузилишлар: анемия, сульфгемоглобинемия ва метгемоглобинемия, гемолитик анемия.

Буйрак ва сийдик чиқариш тизими томонидан бузилишлар: сийдик ажралишини бузилиши, кристаллурия, буйракда ва сийдик чиқариш йўлларида урат ва оксолат тошларини пайдо бўлиши.

Юрак-қон томир тизими томонидан бузилишлар: артериал гипертензия, тахикардия ёки рефлектор брадикардия, диспноэ, кардиалгия, аритмия.

Нафас олиш тизими, кўкрак қафаси ва кўкс оралиғи аъзолари томонидан бузилишлар: аспиринга ва бошқа ностероид яллиғланишга қарши дори воситаларига сезувчан беморларда бронхоспазм.

Умумий бузилишлар ва юбориш жойида реакциялар: умумий холсизликлик, кўп терлаш, гипогликемия, гипергликемия, глюкозурия, рух ва мис моддалари алмашинувини бузилиши.

Шамоллаш ва гриппни симптоматик даволаш учун буюриладиган бошқа дори воситалари, ринитни даволаш учун томирни торайтирувчи агентлар, таркибида парацетамол мавжуд препаратлар билан бир вақтда фойдаланишга йўл қўйманг. Жигар ва буйрак функцияси етишмовчилигига, қандли диабетга, юрак-қон томир касалликларига, гипертиреозга, феохромоцитомага, Рейно касаллигига, хавфсиз гипербилирубинемияси бўлган беморлар препаратнинг қўллаш имкониятлари тўғрисида шифокор билан маслаҳатлашишлари керак. Узоқ вақт даволанишда жигар функциясини ва периферик қон таркибини назорат қилиш тавсия этилади. Препарат таркибига кирадиган фенилэфринни қўллаш стенокардия хуружларини қўзғатиши мумкин. 1 саше (1 та доза) таркибида 2,9 г қанд моддаси мавжуд. Қандли диабет касаллиги бўлган беморлар буни эътиборга олишлари керак. Қайд этилган дозани ошириб юборманг. Агар пациент холати препарат билан даволаш вақтида яхшиланмаса, шифокорга мурожаат қилиш керак.
Шамоллаш ва грипп симптомлари, шу жумладан бош оғриши, иситма, тумов, синусит ва у билан боғлиқ оғриқ, томоқдаги оғриқ ва танадаги зирқираган оғриқни қисқа вақтли енгиллаштириш учун тавсия этилади. 
Препаратнинг компонентларига юқори сезувчанлик, оғир жигар ва/ёки буйрак функцияси етишмовчилиги, туғма гипербилирубинемия, глюкоза-6-фосфатдегидрогеназа танқислиги, камдан-кам учрайдиган фруктозага наслий ўзлаштираолмаслик, глюкоза ва галактоза мальабсорбциялари синдроми ёки изомальтоза сахароза танқислиги, алкоголизм, қон касалликлари, яққол анемия, лейкопения, тромбоз, тромбофлебит; юқори қўзғалувчанлик ва уйқу бузилиши ҳолатида: оғир артериал гипертензия; юрак-қон томир тизими органик касалликлари (шу жумладан атеросклероз); глаукома, декомпенсацияланган юрак фаолияти етишмовчилиги, юрак ўтказувчанлиги бузилиши, оғир атеросклероз, ангиоспазмга мойиллик, юрак ишемик касаллиги, ўткир панкреатит, простата бези гипертрофияси, диабетнинг оғир шакли, тутқаноқ касаллиги, қалқонсимон без функцияси пасайиши, кекса ёшда, ёпиқ бурчакли глаукома, 12 ёшдан кичик ёшдаги болалар, ҳомиладорлик, лактация. 
Дори препарати моноаминоксидаза (MАO) ингибиторлари билан бирга ва MАO ингибиторлари қўлланиши тўхтатилгандан сўнг 2 ҳафта давомида қўлланилмасин, трициклик антидепрессантлар ёки бета-блокаторларни қабул қилаётган беморларга тавсия этилмайди.
Метоклопрамид ва домперидон парацетамолнинг сўрилиши тезлигини ошириши мумкин, холестирамин эса уни камайтириши мумкин. Парацетамолнинг узоқ вақт мунтазам равишда ҳар куни қўлланиши варфариннинг антикоагулянт таъсирини ва қон қуйилиши хавфини ошириши мумкин. Барбитуратлар парацетамолнинг иситмани туширадиган таъсирини камайтиради. Жигарнинг микросомал ферментлари фаоллигини рағбатлантирадиган антиконвульсантлар (шу жумладан фенитоин, барбитуратлар, карбамазепин) дори воситасининг гепатотоксикли метаболитларга трансформацияси юқори даражаси туфайли парацетамолнинг жигарга токсинли самарасини ошириши мумкин. Парацетамолнинг изониазид билан юқори дозаларда бирга қўлланиши гепатотоксикли синдром ривожланиш хавфини оширади. Парацетамол диуретиклар самарадорлигини пасайтиради. Алкоголь билан бир вақтда фойдаланманг. Фенилэфриннинг моноаминоксидаза ингибиторлари билан биргаликда қўлланганда гипертензив самара кўрсатади, трициклик антидепрессантлар билан – юрак-қон томир касалликлари юқори хавфини, дигоксин ва юрак гликозидлари билан – юрак уриши бузилиши ёки миокард инфарктини даражасини оширади. Фенилэфрин бошқа симпатомиметиклар билан бирга юрак-томир тизими ножўя таъсирлари ривожланиш хавфини оширади. Фенилэфрин гипертония ва бошқа юрак-томир тизими касалликлари ривожланиш юқори хавфи билан бир қаторда бета-блокаторлар ва бошқа антигипертензив препаратлари (резерпин, метилдоп ва ҳ.к.) самарадорлигини пасайтириши мумкин. Перорал тарзда қабул қилинадиган аскорбин кислотаси пенициллин, сўрилишини оширади, гепарин ва билвосита антикоагулянтлар самарадорлигини пасайтиради, салицилатлар билан даволашда кристаллурия пайдо бўлиши хавфини оширади. Антидепрессантлар, Паркинсон касаллигига қарши ва антипсихотик препаратлари, фенотиазин ҳосилалари сийишини кечикиши, оғиз қуриши, қабзият хавфини оширади. Глюкокортикостероидлар глаукома ривожланиш юқори хавфига олиб келади. Орал контрацептивлар мева ёки сабзавот шарбатлари, ишқорий ичимликлар билан бир вақтда қўлланганда С витаминини сўрилишини пасайтиради. С витамини ва дефероксамин бирга қўлланиши тўқималарда, айниқса, юрак мушакларида без токсиклигини оширади, бу эса қон айланишининг декомпенсациясига олиб келиши мумкин. С витаминини дефероксамин дозаси юборилгандан сўнг фақат 2 соатдан кейин қабул қилиш мумкин. Дисульфирам билан даволанаётган беморларда юқори дозаларнинг узоқ вақт қўлланиши дисульфирамнинг спирт билан реакциясини сусайтиради. Препаратнинг юқори дозалари трициклик депрессантлар самарадорлигини пасайтиради.
Катталар ва 12 ёшдан катта ёшдаги болалар
Зарур ҳолларда, ҳар 6 - 8 соатда 1 саше қабул қилинади. 6 соат давомида бир мартадан кўп қабул қилмаслик керак. Бир кунда 4 та сашедан кўп қабул қилинмасин. Шифокор томонидан буюрилмасдан максимал даволаш давомийлиги 7 кун.
Ичга қабул қилинади. Бир саше ичидагини стаканга солинади ва уни иссиқ сув билан ярмигача тўлдиринг, сўнгра эса яхшилаб аралаштиринг. Зарур ҳолларда, совуқ сув қўшинг.
Болалар
Препарат 12 ёшдан кичик болаларга тавсия этилмайди.
Парацетамол
Симптомлари:
Ортиқча дозалаш, одатда, парацетамол билан юзага келтирилади ва унинг аломатлари терини оқариши, анорексия, кўнгил айниши, қусиш, қориндаги оғриқ, гепатонекроз, жигар трансаминазлари даражасини ошиши, протромбин индексини ошиши. Жигар шикастланиши симптомлари ортиқча дозалашдан сўнг 12 - 48 соатдан кейин кузатилади. Глюкоза метаболизми бузилиши ва метаболик ацидоз пайдо бўлиши мумкин. Кучли заҳарланиш ҳолатида жигар функцияси етишмовчилиги кучайиши ва ҳушидан кетиш билан бирга токсик энцефалопатияга, айрим ҳолатларда эса – ўлим ҳолатига олиб келиши мумкин. Оғир тубуляр некрозли ўткир буйрак функцияси етишмовчилиги буйрак жиддий шикастланишисиз ҳам ривожланиши мумкин. Юрак аритмияси ҳам кузатилган. 10 г ва ундан кўпроқ парацетамол қабул қиладиган катталарда ва 150 мг/кг парацетамол қабул қиладиган болаларда жигар шикастланиши кузатилиши мумкин. Юқори дозаларда узоқ вақт даволаш апластик анемия, панцитопения, агранулоцитоз, нейтропения, лейкопения, тромбоцитопенияга олиб келиши мумкин. Юқори дозалар сийдик чиқариш йўллари тизими бузилишлари – нефротоксиклик, буйрак санчиғи, интерстициал нефрит, папилляр некрозни чақириши мумкин.
Даволаш: 
Парацетамол дозаси ошириб юборилган ҳолатда, симптомлари бўлмаганда ҳам биринчи тиббий ёрдам кўрсатиш талаб қилинади. Меъдани ювиш, сўнгра активлаштирилган кўмир ва симптоматик даволаш қўлланиши амалга оширилади. Парацетамол антидотларини юбориш – N-ацетилцистеинни вена ичига юбориш ва метиониннинг орал тарзда қўлланиши – доза ошириб юборилгандан сўнг 48 соат давомида ижобий самарага экўрсатиш мумкин.
Фенилэфрин
Симптомлари:
Фенилэфрин таъсири туфайли юзага келган дозани ошириб юбориш кўп терлашга, психомотор қўзғалувчанлик ёки марказий нерв тизими бузилишига, бош оғриғи, бош айланишига, серуйқуликка, фикрлаш бузилишига, юрак ритмини бузилишига, тахикардияга, юрак қоринчасининг вақтидан илгари қисқаришига, треморга, гиперрефлексияга, спазмларга, кўнгил айнишига, қайт қилишга, асабийлашишга, хавотирланишга, артериал босим ошишига олиб келиши мумкин.
Даволаш:
Дозани ошириб юборилиш ҳолатда симптоматик даволаш ўтказиш, оғир гипертензия ҳолатида фентоламин каби альфа-блокаторлар юбориш тавсия этилади.
Аскорбин кислотаси
Симптомлари:
Аскорбин кислотаси туфайли юзага келган дозани ошириб юбориш қуйидаги симптоми эга бўлиши мумкин: кўнгил айниши, қайт қилиш, қорин шишиши ва оғриғи, қичима, тери тошмаси, ҳаддан ташқари ҳаяжонланиш. Аскорбин кислотасининг юқори (3000 мг.дан кўпроқ) дозалари вақтинчалик осмотик диареяни ва меьда-ичак касалликларини чақириши мумкин.
Даволаш:
Меъдани ювиш, ишқорли ичимлик, фаоллаштирилган кўмир ёки бошқа абсорбентлар. 

Ушбу препаратни ҳомиладорлик ва лактация даврида қўлланилмасин.
GRIPGO XOTMIKS granuli so vkusom klubniki 5g N10 qo'lanishi bo'yicha ko'rsatmalar

QO‘LLASH BO‘YICHA YO‘RIQNOMA

GRIPGO®

GRIPGO®

 

Preparatning savdo nomi: Gripgo®

Dori shakli: tabletkalar

Tarkibi:

Har bir tabletka saqlaydi:

faol moddalar: parasetamol 500 mg, kofein (suvsiz) 30 mg, fenilefrin gidroxloridi 10 mg, xlorfeniramin maleati 2 mg.

yordamchi moddalar: mikrokristal sellyuloza (Ph 102), natriy kroskarmelloza, magniy stearati

Ta‘rifi: oq ikkiyoqlama qavariqli kapsulasimon shakldagi tabletkalar.

Farmakoterapevtik guruhi: Shamollash kasalliklari va gripp simptomlarini bartaraf qilish uchun vosita.

ATX kodi: N02BE51

Farmakologik xususiyatlari

Ta‘sir mexanizmi:

Parasetamol: Parasetamol og‘riqni qoldiruvchi va isitmani tushiruvchi vosita sifatida yaxshi ma‘lum. Parasetamol asosan isitmani tushiruvchi vosita sifatida qo‘llaniladi. Parasetamolning isitmani tushiruvchi ta‘siri, termoregulyasiyaning gipotalamik markazlariga bevosita ta‘siri bilan bog‘liq, buning natijasida qon tomirlarni kengayishi va ter ajralib chiqishini kuchayishi tufayli, tanadan issiqlikni ajralishi kuchayadi.

Fenilefrin gidroxloridi: Fenilefrin gidroxloridi adrenergik reseptorlarga bevosita ta‘sir qiladigan adrenomimetik vosita hisoblanadi (asosan alfa-adrenergik faolligi), bu burun shishini kamayishiga olib keladi.

Kofein: Kofein markaziy nerv tizimini rag‘batlantirishga nisbatan ksantinni faolroq hosilasi hisoblanadi, bu tetiklik holatiga va aqliy faolligini oshishiga  olib keladi.

Xlorfeniramin maleati: Xlorfeniramin maleati kuchli ta‘sir qiluvchi antigistamin (N1-antagonisti) preparati hisoblanadi. Antigistamin preparatlar to‘qima sohasida gistaminni N1-reseptorlarini raqobatli qaytuvchan blokadasi orqali organizmda gistaminni ta‘sirini kamaytiradi yoki neytrallaydi. Shuningdek xlorfeniramin antixolinergik faolikka ham ega.

Farmakokinetikasi

Parasetamol jigarning mikrosomal fermentlari orqali metabolizmlanadi. U me‘da-ichak yo‘llaridan tez va to‘liq so‘riladi. Plazmadagi cho‘qqi konsentrasiyasiga yarim soatdan bir soatgacha erishiladi, plazmadagi yarim parchalanish davri bir soatdan uch soatgacha vaqtni tashkil qiladi, so‘ngra butun organizm bo‘ylab teng taqsimlanadi.

Fenilefrin gidroxloridi me‘da-ichak yo‘lidan notekis so‘riladi.

Kofein me‘da-ichak yo‘llarida tez so‘riladi.

Xlorfeniramin peroral qabul qilingandan keyin me‘da-ichak yo‘lidan yaxshi so‘riladi. Samarasi 30 minut davomida, maksimum 1-2 soat davomida namoyon bo‘ladi va 4 dan 6 soatgacha davom etadi. Plazmadan yarim chiqarilish davri, baholashga ko‘ra, 12 dan 15 soatgacha tashkil qiladi.

Xlorfeniramin maleati metabolizmi natijasida monometil va dimetil unumlari hosil bo‘ladi.

Peroral dozaning taxminan 22% siydik bilan o‘zgarmagan holda chiqariladi. Faqat ozgina miqdorigina ahlatda aniqlangan.

Qo‘llanilishi

Gripgo® oddiy shamollashni davolashda yordamchi vosita sifatida qo‘llanadi. Shamollash, gripp, sinusitning turli belgilarini samarali yengillashtirish uchun qo‘llanadi, burun shilliq qavatini shishi, rinit, isitmalash, bosh og‘rig‘i, aksa urishda qo‘llaniladi.

Qo‘llash usuli va dozalari

Kattalarga: Bir tabletkadan sutkada 3-4 marta, lekin sutka davomida 4 tabletkadan oshmasligi kerak yoki shifokor ko‘rsatmasi bo‘yicha.

Bolalarga: 12 yoshgacha bo‘lgan bolalarni davolashda dozani shifokor belgilaydi.

Qo‘llash usuli: Peroral

 

Nojo‘ya ta‘sirlari

Ko‘pchilik hollarda preparat yaxshi o‘zlashtiriladi. Parasetamolning nojo‘ya ta‘sirlari odatda kuchsiz namoyon bo‘ladi. Gematologik tizim tomonidan reaksiyalar haqida xabarlar bor. Ba‘zida toshmalar va boshqa allergik teri reaksiyalari (toshma, eritema, eshakemi) paydo bo‘ladi.

Odatda kofein bilan bog‘liq bo‘lgan nojo‘ya ta‘sirlari me‘da-ichak yo‘llarini ta‘sirchanlik va markaziy nerv tizimini rag‘batlantirishidir (bosh aylanishi, uyquning buzilishi, yuqori ta‘sirchanlik). Fenilefrinning nojo‘ya ta‘sirlari – arterial gipertenziya, taxikardiya. Xlorfeniraminning nojo‘ya ta‘sirlari – xlorfeniramin maleati qabul qilganidan keyingi ko‘ngil aynishi, qusish yoki qorin og‘rig‘i kuzatilishi mumkin.

 

Qo‘llash mumkin bo‘lmagan holatlar

  • Preparatning komponentlarga yuqori sezuvchanlik;
  • Feoxromasitoma;
  • Parasetamol yoki preparatning boshqa komponentlariga o‘ta yuqori sezuvchanlik;
  • Bolalar (12 yoshgacha);
  • Homiladorlik, laktasiya davri;
  • Jigar yoki buyrak yetishmovchiligida;
  • Gipertoniya;
  • Gipertireoz;
  • Diabet va yurak kasalligi;
  • Trisiklik antidepressantlar yoki beta-blokatorlarni qabul qilayotgan, shuningdek monoaminoksidaza ingibitorlarni qabul qilayotgan yoki so‘nggi ikki haftada qabul qilgan pasientlarda qo‘llash mumkin emas.

 

Dorilarning o‘zaro ta‘siri

Gripgo® monoaminooksidaza (MAO) ingibitorlari, sedativ preparatlar, etanolning samarasini kuchaytiradi.

Antidepressantlar, parkinsonizmga qarshi vositalar, antipsixotik vositalar, fenotiazin hosilalari siydik tutilishi, og‘izni qurishi, qabziyat rivojlanishi xavfini oshiradi. Glyukokortikosteroidlar glaukoma rivojlanishi xavfini oshiradi. Parasetamol diuretik preparatlarning samarasini pasaytiradi. Xlorfeniramin monoaminoksidaza ingibitorlari, furazolidon bilan birga gipertonik xuruj, qo‘zg‘aluvchanlik, giperpireksiyaga olib kelishi mumkin. Trisiklik antidepressantlar simptomatik ta‘sirni kuchaytiradi, galotan bilan bir vaqtda qo‘llash yurak qorinchalari aritmiyasining rivojlanishi xavfini oshiradi. Guanitidinning gipotenziv ta‘sirini pasaytiradi, u esa o‘z navbatida alfa-adrenostimulyasiyalovchi faolligini kuchaytiradi.

 

Maxsus ko‘rsatmalar

Preparatni parasetamol saqlovchi boshqa preparatlar bilan birga qabul qilish mumkin emas. Preparat bilan davolash davrida jigar, buyrak faoliyatini va periferik qon manzarasini nazorat qilish kerak. Preparatni qo‘llash vaqtida preparatning gepatotoksik ta‘sirini kuchayishi mumkinligi tufayli, alkogolni iste‘mol qilish mumkin emas.

Gripgo® tabletkalarini quyidagi kasalliklarda faqat shifokor nazorati ostida qo‘llash lozim:

  • Prostata bezini kattalashishi
  • Vazopastik buzilishlar (masalan, Reyno Fenomeni)
  • Yurak qon-tomir kasalliklari
  • Ushbu preparat varfarin va boshqa simptomatik vositalarni (dimlanishga qarshi, ishtahani pasaytiruvchi vositalar va amfetamin kabi psixostimulyatorlar) qabul qilayotgan pasientlar qo‘llashi mumkin emas.
  • Agar yuqorida ko‘rsatilgan sharoitlarda preparat qabul qilinsa, kofeinni (kofe, choy va boshqa) xaddan ziyod qabul qilishdan saqlanish lozim, shuningdek parasetamol saqlovchi preparatlarni bekor qilish kerak. Ko‘rsatilgan dozadan oshirilmasin.

Preparatni nojo‘ya ta‘sirlari  belgilari yoki dozani oshirib yuborish hollari paydo bo‘lganda shifokor bilan maslahatlashing.

Homiladorlik va laktasiya

Fenilfrin gidroxloridi, xlorfeniramin maleati va kofenin saqlaganligi tufayli, ushbu preparatni homiladorlik vaqtida qo‘llash tavsiya etilmaydi (bolani kam vazn bilan tug‘ilishi, homilani o‘z-o‘zidan tushishi, yangi tug‘ilgan chaqaloqlarda tirishish xavfi oshadi).

Preparatni shifokor ruhsat bergan zarur holatlardan tashqari, emizish vaqtida qo‘llanilmasin.

(kofein gemato-yo‘ldosh to‘sig‘idan o‘tib va ko‘krak sutiga chiqarilib, bir yoshgacha bo‘lgan bolalarda so‘rilmaydi, organizmda to‘planib jizzakilik va bezovtalikni chaqirib nerv tizimi faoliyatini buzadi).

Avtotransport va boshqa mexanizmlarni boshqarish qobiliyatiga ta‘siri.

Bosh aylanish holatlari bo‘lishi haqida pasientlarni ogohlantirish lozim, natijada – avtotransportni va boshqa mexanizmlarni  boshqarishga ruhsat etilmaydi.

Xlorfeniramin maleati uyquchanlik, bosh aylanishi, ko‘rishni xiralashuvi va psixomotor yomonlashuvni chaqirishi mumkin, bu avtotransportni va boshqa mexanizmlarni boshqarishda pasientlar uchun jiddiy to‘siqlarga olib keladi.

 

Dozani oshirib yuborilishi

Simptomlari: allergik reaksiyalar, bosh og‘rig‘i, psixomotor qo‘zg‘alishlar, bosh

aylanishi, ko‘ngil aynishi, qusish.

Davolash: me‘dani yuvish, simptomatik davolash.

 

Chiqarilish shakli: 4 tabletka blister qog‘oz konvertlarga joylanadi. 50 qog‘oz konvertlar qo‘llash bo‘yicha yo‘riqnomasi bilan karton qutiga joylanadi.

10 tabletka blisterda, 1 blister qo‘llash bo‘yicha yo‘riqnomasi bilan karton qutiga joylanadi.

10 tabletka blisterda, 10 blister qo‘llash bo‘yicha yo‘riqnomasi bilan karton qutiga joylanadi.

Saqlash sharoiti

250S dan yuqori bo‘lmagan haroratda, quruq, salqin, yorug‘likdan himoyalangan joyda saqlansin.

 

Yaroqlilik muddati

3 yil.

 

Dorixonalardan berish tartibi

Reseptsiz.

Ulashish:

Fikr qoldirish
Baho:
              
Matnni kiriting

Ismingiz
Fikr-mulohazangiz moderator tekshiruvidan so'ng nashr etiladi

Mahsulot bo'yicha savolingiz bormi?

Savol qoldirish

Analoglar
GRIPGO XOTMIKS granuli so vkusom limona 5g N10
GRIPGO XOTMIKS granuli 5g N10
NEOREM XOT poroshok so vkusom ananasa 5g N10
Ishlab chiqaruvchining dorilari
ESZOL tabletkalari 100mg N10
  • Ishlab chiqarilish joyi: Hindiston
  • Faol modda: Itrakonazol
  • Ishlab chiqaruvchi: Kusum Healthcare Pvt. Ltd.
  • Vakil: Kusum
Narx: 36 000 so'mdan Batafsil
REMOV loson 4% 50ml N1
  • Ishlab chiqarilish joyi: Hindiston
  • Faol modda: Dimetikon
  • Ishlab chiqaruvchi: Kusum Healthcare Pvt. Ltd.
  • Vakil: Kusum
Narx: 23 900 so'mdan Batafsil
LOFLATIL tabletkalari 2mg/125mg N100
Narx: 75 800 so'mdan Batafsil
DIKLOSEYF MAKS gel 5% 30g
  • Ishlab chiqarilish joyi: Hindiston
  • Faol modda: Diklofenak
  • Ishlab chiqaruvchi: Kusum Healthcare Pvt. Ltd.
  • Vakil: Kusum
Narx: 16 500 so'mdan Batafsil
VOLVIT tabletkalari 5mg N30
  • Ishlab chiqarilish joyi: Hindiston
  • Faol modda: biotin
  • Ishlab chiqaruvchi: Kusum Healthcare Pvt. Ltd.
  • Vakil: Kusum
Narx: 22 092 so'mdan Batafsil
MUKEKS tabletkalari 30mg N100
Narx: 51 000 so'mdan Batafsil
GRIPGO tabletkalari N100
Narx: 10 000 so'mdan Batafsil
DERMAZOL PLYUS shampun 100ml
Narx: 63 500 so'mdan Batafsil
L set tabletkalari 5mg N100
Narx: 127 894 so'mdan Batafsil
Fusis tabletkalari 150mg N1
  • Ishlab chiqarilish joyi: Hindiston
  • Faol modda: Flukonazol
  • Ishlab chiqaruvchi: Kusum Healthcare Pvt. Ltd.
  • Vakil: Kusum
Narx: 13 000 so'mdan Batafsil
DERMAZOL krem 20 mg/g 30 g
  • Ishlab chiqarilish joyi: Hindiston
  • Faol modda: Ketokonazol
  • Ishlab chiqaruvchi: Kusum Healthcare Pvt. Ltd.
  • Vakil: Kusum
Narx: 17 200 so'mdan Batafsil
KATARIYA granuli 4,0g/5,6g N6
  • Ishlab chiqarilish joyi: Hindiston
  • Faol modda: sitrat natriya
  • Ishlab chiqaruvchi: Kusum Healthcare Pvt. Ltd.
  • Vakil: Kusum
KANDIGO krem 10% 7g
  • Ishlab chiqarilish joyi: Hindiston
  • Faol modda: Klotrimazol
  • Ishlab chiqaruvchi: Kusum Healthcare Pvt. Ltd.
  • Vakil: Kusum
Narx: 19 500 so'mdan Batafsil
NIMID gel 10 mg/g 30 g
  • Ishlab chiqarilish joyi: Hindiston
  • Faol modda: Nimesulid
  • Ishlab chiqaruvchi: Kusum Healthcare Pvt. Ltd.
  • Vakil: Kusum
Narx: 18 200 so'mdan Batafsil
NIMID granuli 2 g N30
  • Ishlab chiqarilish joyi: Hindiston
  • Faol modda: Nimesulid
  • Ishlab chiqaruvchi: Kusum Healthcare Pvt. Ltd.
  • Vakil: Kusum
LARFIKS tabletkalari 8mg N30
  • Ishlab chiqarilish joyi: Hindiston
  • Faol modda: Lornoksikam
  • Ishlab chiqaruvchi: Kusum Healthcare Pvt. Ltd.
  • Vakil: Kusum
Narx: 34 645 so'mdan Batafsil
FANIGAN tabletkalari N100
  • Ishlab chiqarilish joyi: Hindiston
  • Faol modda: Parasetamol, Diklofenak
  • Ishlab chiqaruvchi: Kusum Healthcare Pvt. Ltd.
  • Vakil: Kusum
Narx: 50 000 so'mdan Batafsil
GRIPGO XOTMIKS granuli so vkusom limona 5g N10
NIMID tabletkalari 100mg N100
  • Ishlab chiqarilish joyi: Hindiston
  • Faol modda: Nimesulid
  • Ishlab chiqaruvchi: Kusum Healthcare Pvt. Ltd.
  • Vakil: Kusum
Dermazol sashe 8ml N20
  • Ishlab chiqarilish joyi: Hindiston
  • Faol modda: Ketokonazol
  • Ishlab chiqaruvchi: Kusum Healthcare Pvt. Ltd.
  • Vakil: Kusum
DERMAZOL shampun 2% 100ml
  • Ishlab chiqarilish joyi: Hindiston
  • Faol modda: Ketokonazol
  • Ishlab chiqaruvchi: Kusum Healthcare Pvt. Ltd.
  • Vakil: Kusum
Narx: 30 000 so'mdan Batafsil
DERMAZOL shampun 2% 50ml
  • Ishlab chiqarilish joyi: Hindiston
  • Faol modda: Ketokonazol
  • Ishlab chiqaruvchi: Kusum Healthcare Pvt. Ltd.
  • Vakil: Kusum
Narx: 26 600 so'mdan Batafsil
MUKEKS sirop 30mg/5ml 100ml
Narx: 16 500 so'mdan Batafsil
NIMID FORTE tabletkalari 100mg/2mg N100
  • Ishlab chiqarilish joyi: Hindiston
  • Faol modda: Nimesulid, Tizanidin
  • Ishlab chiqaruvchi: Kusum Healthcare Pvt. Ltd.
  • Vakil: Kusum
UKRLIV tabletkalari 250mg N30
Narx: 138 900 so'mdan Batafsil